Slidinėjimas gali būti puiki pramoga, tačiau ne tuo atveju, jei esate automobilyje, o kelias yra padengtas ledo sluoksniu. Nors juokaujama, kad iškritus pirmam sniegui, daugelis pamiršta  vairavimo įgūdžius, tačiau pripažinkime, kad žiemą visi automobilių savininkai susiduria su iššūkiais dėl nepavydėtinų kelio sąlygų, kai orai, kai vyksta staigūs temperatūrų pokyčiai. Aišku, svarbu ir geros automobilio padangos, tačiau taip pat nepamirškime ir kitų atsargumo priemonių.  

Venkite nebūtinų kelionių  

Apledėję keliai gali būti pavojingi, todėl jei nėra būtinybės, venkite kelionių, kai eismo sąlygos yra pačios sudėtingiausios. Dažnai kelininkai iš anksto informuoja apie susidariusią situaciją, todėl galite nuspręsti, ar verta rizikuoti ir kurti automobilį, o gal geriau likti namuose.  

Stebėkite situaciją  

Sniegą pastebėti lengva, tačiau to paties negalime pasakyti apie ledą: kelias gali būti sausas, todėl iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad važiuoti visiškai saugu. Ką tokiu atveju daryti?  Visuomet stebėkite kitus eismo dalyvius. Pasirinkite saugų greitį. Jei pastebėjote, kad automobiliai slysta, arba net matote nuo kelio nuvažiavusias transporto priemones, greičiausiai įvažiavote į apledėjusį kelio ruožą. Būkite ypač budrūs ant tiltų, viadukų ir rampų. Jie pirmieji užšąla ir paskutiniai atitirpsta.  

Padidinkite atstumą  

Esant sudėtingoms eismo sąlygoms, padidinkite atstumą tarp savęs ir priekyje esančių automobilių. Normaliomis sąlygomis, važiuojant pvz. 80 km/val., saugus atstumas yra 40 m., o jei slidu, atstumą derėtų padidinti. Važiuojant žiemos metu pasirinkite saugų greitį, net jei labai pasitikite savo vairavimo įgūdžiais: esant nepalankioms oro sąlygoms, reikia visai nedaug, kad pradėtumėte slysti.  

Stabdymo kelias pailgėja  

Automobilio stabdymo kelias – tai atstumas, kurį transporto priemonė nuvažiuoja nuo to momento, kai vairuotojas paspaudžia stabdžius, iki visiškai sustojimo. Stabdymo kelias ant šlapios kelio dangos pailgėja dėl prastesnio sukibimo su kelio danga, o taip pat akvaplaningo. Jeigu jaučiate, kad automobilis slysta, pasistenkite nepanikuoti, atleiskite akseleratorių ir sukite vairą automobilio galinės ašies slydimo kryptimi. Atminkite: niekuomet per daug nesukite vairo, nedarykite staigių judesių.. O taip pat jokiu būdu nepaleiskite vairo iš rankų! Jeigu jaučiate, kad slystate nuo kelio, pasistenkite nukeipti automobilį į tuos objektus, kurie sukeltų minimalią žalą. Idealiu atveju tai galėtų būti tuščias laukas, kiemas ar net sniego pusnis.  

Tinkamos padangos  

Žiemą padangos vaidina svarbų vaidmenį. Pagal kelių eismo taisykles, žieminių padangų protektoriaus gylis neturėtų būti mažiau nei 3 mm, tačiau tai yra minimali riba ir važiuoti su tokiomis padangomis jau yra nesaugu. Neužtenka tik pasirinkti tinkamas padangas, svarbu ir reguliariai tikrinti jų slėgį, protektoriaus gylį, kad išlaikytumėte geriausią jų būklę ir būtumėte saugūs kelyje.  

Atpažinkite ledą  

Žiemą oras mainosi gali pasikeisti žaibiškai, todėl sąlygos kelyje gali netikėtinai pasikeisti. Įdomu tai, kad net ir ledas ant važiuojamosios kelio dalies gali būti skirtingas.  

Juodasis ledas – plonas, skaidrus ledo sluoksnis, kuris atrodo kaip šlapia kelio danga vasarą. Toks ledas susidaro, kai staigiai nukrenta temperatūra. Jis laikomas pavojingas todėl, kad susidaro labai greitai, o pastebėti jį sunku.  

Plikledis – skaidrus ledo sluoksnis. Jis susidaro lietui lyjant ir šąlant. Važiuojant ant plikledžiu padengto paviršiaus transporto priemonėms sunku išlaikyti sukibimą su kelio danga.  

Šerkšnas. Tai smulkūs ledo kristalai, susidarę ant kelio dangos. Jie susidaro per naktį arba anksti ryte dėl atsiradusios drėgmės. Ant kelio susidaro plonas, glotnus sluoksnis, kuris žymiai sumažina sukibimą.  

Suspaustas ir suledėjęs sniegas. Tai sniegas, kuris sukietėja transporto priemonėms jį spaudžiant ir oro temperatūrai krentant. Ant tokio ledo sukibimas yra geresnis, tačiau vis tiek reikia elgtis atsargiai, ypač, jei šis pakartotinai užšąla.  

Vairuodami žiemą būkite atsargūs, nes plikledis gali būti pavojingas ir sukelti avarines situacijas. Geros žieminės automobilių padangos, vairavimo technika, pasirinktas saugus atstumas ir tinkamas greitis – svarbiausiai veiksniai, lemiantys jūsų saugumą kelyje.  

Nepavydėtinos oro sąlygos, tamsa, prastas matomumas, tarsi iš niekur išdygstantys pėstieji – taip galima apibūdinti rudens/žiemos sezoną keliuose. Dažnai vairuotojai pernelyg pasitiki savo vairavimo įgūdžiais ir į kelią išsiruošia visiškai nepasiruošę. O tai gali baigtis ne tik nedideliais „apsistumdymais“, bet ir fatališkomis avarijomis. „TRELO | Automobilių padangos ir servisas“ specialistai sako, kad ruoštis šaltajam sezonui reikia atsakingai – paruošti automobilį nuo stogo iki ratų.

Padangos padės, kai labiausiai to reikės

Visi žino, kad yra žieminės padangos, universalios ir vasarinės. Nors protektoriaus raštų subtilybių, parametrų niuansų daugelis vairuotojų nežino, tačiau jie turi didelę reikšmę. Kai važiuojate per balas, kai bandote ant ledu padengto kelio suvaldyti transporto priemonę, kai tenka įveikti sniego košę, padangos – jūsų angelas sargas. Rinktis reikia tinkamas ir sezonui pritaikytas padangas, ypač tai pasakytina apie pavojingiausią metų laiką – vėlyvą rudenį ir žiemą. Pagal taisykles nuo lapkričio 10 d. leidžiama eksploatuoti tik žiemines arba universalias padangas. Kuo žieminės padangos tokios ypatingos? Jos pritaikytos atlaikyti šaltojo sezono iššūkius: šaltį, ledą, drėgną ir suplūktą sniegą. Pagrindinis jų privalumas – protektoriaus rašto gylis, specialus rašto stilius ir šalčiui atspari guma. Atminkite, kad vasarinės padangos netinka žemesnei oro temperatūrai, nes guma kietėja, nesukimba su kelio danga ir važiuoti tampa pavojinga. Žieminės padangos suteikia vairuotojui daugiau saugumo ir kontrolės: sukibimas su kelio danga pagerėja, stabdymo atstumas pailgėja. 3 – atminkite šį skaičių. Lengvųjų automobilių padangų protektoriaus rašto gylis žiemą negali būti mažesnis nei 3 mm, tačiau tai tik minimalūs reikalavimai, važiuoti esant tokiam protektoriaus susidėvėjimui jau nėra visiškai saugu. Jeigu nesate tikri dėl protektoriaus gylio, jį galite patikrinti specialiu matuokliu, o taip pat nuvykus į automobilių servisą. Už netinkamą padangų eksploatavimą gali grėsti baudos, todėl verčiau nerizikuoti nei savo saugumu, nei pinigine. Taip pat nepamirškite reguliariai tikrinti padangų slėgį. Ypač tai aktualu, kai lauke vyksta drastiški temperatūrų pokyčiai. Jeigu jūsų automobilyje nėra integruoti slėgio davikliai, bent kartą per mėnesį patikrinkite padangas rankiniu būdu.  

Automobilio žibintų svarba  

Nors daugelis vairuotojų automobilio žibintus laiko nereikšminga smulkmena, tačiau jie yra nepaprastai svarbūs jūsų saugumui kelyje. Netinkamai sureguliuoti, jie gali apakinti kitus eismo dalyvius, sumažinti matomumą ir jūsų reakcijos laiką. Kai žibintai netinkami, bus sunku pastebėti kitus vairuotojus, iškils pavojus ir pėstiesiems. Rekomenduojama kiekvieną kartą lankantis automobilių servise patikrinti, ar gerai sureguliuotos šviesos, o taip pat ar tinkamas jų šviesos pralaidumas. Tinkamai sureguliuoti žibintai gali net išsaugoti gyvybę, tad nenumokite ranka.  

Maži, bet reikšmingi valytuvai

Kas labiausiai pluša, kai smarkiai lyja ar krenta sniegas? Valytuvai. Šaltuoju metų sezonu iškrenta daug kritulių, būna tamsu ir drėgna, todėl svarbu, kad valytuvai būtų tam pasiruošę. Reguliariai juos tikrinkite, o jeigu reikia, ir pakeiskite. Niekada nejunkite valytuvų, kol nenuvalytas ledo sluoksnis, nes ant stiklo susidarę ledo gabalėliai gali pažeisti valytuvų gumas. Mūsų patarimas: pirmiausia nugremžkite ledą nuo priekinio stiklo, tuomet stiklą įšildykite ir tik tada junkite valytuvus. Žiemą priekinis stiklas susiduria su smėlio, druskų ir ledo kokteiliu, todėl verta investuoti į kokybišką, žiemai skirtą langų plovimo skystį. Jame esančios aktyvios medžiagos puikiai nuplauna purvą, druskas, apnašas bei tausoja stiklą ir valytuvus.

Nepalikite automobilio po sniego kepure

Naktį snigo ir ryte automobiliai užkloti dideliu sniego sluoksniu? Būtina jį pašalinti, nes jis gali tapti avarijų priežastimi. Daugelis vairuotojų skubėdami sniegą pašalina tik nuo priekinio stiklo, tačiau neįvertina, kad ant kapoto ar stogo paliktas sniego sluoksnis staigiai stabdant gali nučiuožti ant priekinio stiklo ir taip sumažinti matomumą. Nepamirškime, kad nuo automobilių krentantis sniegas blaško ir kitus vairuotojus. O ką jau kalbėti apie ledo sluoksniu, sniegu padengtus žibintus ir įspėjamuosius signalus – kitiems vairuotojams tokiais atvejais tampa itin sunku nuspėti  vairuotojų manevrus. Kai automobilis apledėjęs ar padengtas solidžiu sniego sluoksniu, vairuotojo matymo zona labai susiaurėja, nuo transporto priemonės atskilęs ledo gabalas, ar kietas sniegas gali apgadinti ir kitas transporto priemones, todėl policijos pareigūnai pasilieka teisę sustabdyti tokį vairuotoją ir pasiūlyti tinkamai pasiruošti transporto priemonę eismui.

Atsarga gėdos nedaro

Ryte įsėdę į automobilį visuomet tikimės, kad į namus grįšime laiku, kelionės bus sėkmingos, tačiau kartais pasitaiko įvairių netikėtumų, todėl geriau būti pasiruošusiems. „TRELO | Automobilių padangos ir servisas“ specialistai pataria, ką verta turėti automobilyje, kad atsitikus neplanuotiems sustojimams būtumėte pasirengę.

Laidai akumuliatoriaus pakrovimui. Nėra nieko blogiau nei išsikrovęs automobilio akumuliatorius, todėl pasiruoškite tam iš anksto.

Tempimo lynas. Jis gali būti reikalingas, kai automobilį tenka vaduoti iš sniego pusnių.  

Prožektorius. Kai sustojate tamsiu paros metu, labai praverčia prožektorius. Tiesa, geriau nenaudoti prožektoriaus su baterijomis, o rinktis pakraunamą.

Pledas. Nedidelis, lengvas ir šiltas pledas gali labai praversti, jei tektų laukti pagalbos automobilyje.

Kastuvas. Jis nepakeičiamas, kai automobilis įstringa sniege. 

Nepakenktų turėti ir maisto atsargų, šiltų, termosuose laikomų gėrimų, ypač, jei išsiruošiate į ilgesnę kelionę.

„TRELO | Automobilių padangos ir servisas“ yra už saugumą keliuose, kad kiekvieną kartą į namus grįžtumėme sveiki. Todėl visą rudens padangų keitimo sezoną savo klientams, kurie montuoja padangas mūsų servisuose, dovanoja saugių kelionių rinkinį, kuriame rasite viską, ko reikia vairuotojams rudenį ir žiemą.

  • Servisuose papildysime jūsų langų plovimo skysčio atsargas.
  • Nuplausime jūsų ratus ir sudėsime į specialius jiems pritaikytus maišus.
  • Patikrinsime jūsų automobilio žibintus.
  • Padovanosime kokybišką ledo grandiklį.