Kaip vairuoti slidžiame kelyje?  

Slidinėjimas gali būti puiki pramoga, tačiau ne tuo atveju, jei esate automobilyje, o kelias yra padengtas ledo sluoksniu. Nors juokaujama, kad iškritus pirmam sniegui, daugelis pamiršta  vairavimo įgūdžius, tačiau pripažinkime, kad žiemą visi automobilių savininkai susiduria su iššūkiais dėl nepavydėtinų kelio sąlygų, kai orai, kai vyksta staigūs temperatūrų pokyčiai. Aišku, svarbu ir geros automobilio padangos, tačiau taip pat nepamirškime ir kitų atsargumo priemonių.  

Venkite nebūtinų kelionių  

Apledėję keliai gali būti pavojingi, todėl jei nėra būtinybės, venkite kelionių, kai eismo sąlygos yra pačios sudėtingiausios. Dažnai kelininkai iš anksto informuoja apie susidariusią situaciją, todėl galite nuspręsti, ar verta rizikuoti ir kurti automobilį, o gal geriau likti namuose.  

Stebėkite situaciją  

Sniegą pastebėti lengva, tačiau to paties negalime pasakyti apie ledą: kelias gali būti sausas, todėl iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad važiuoti visiškai saugu. Ką tokiu atveju daryti?  Visuomet stebėkite kitus eismo dalyvius. Pasirinkite saugų greitį. Jei pastebėjote, kad automobiliai slysta, arba net matote nuo kelio nuvažiavusias transporto priemones, greičiausiai įvažiavote į apledėjusį kelio ruožą. Būkite ypač budrūs ant tiltų, viadukų ir rampų. Jie pirmieji užšąla ir paskutiniai atitirpsta.  

Padidinkite atstumą  

Esant sudėtingoms eismo sąlygoms, padidinkite atstumą tarp savęs ir priekyje esančių automobilių. Normaliomis sąlygomis, važiuojant pvz. 80 km/val., saugus atstumas yra 40 m., o jei slidu, atstumą derėtų padidinti. Važiuojant žiemos metu pasirinkite saugų greitį, net jei labai pasitikite savo vairavimo įgūdžiais: esant nepalankioms oro sąlygoms, reikia visai nedaug, kad pradėtumėte slysti.  

Stabdymo kelias pailgėja  

Automobilio stabdymo kelias – tai atstumas, kurį transporto priemonė nuvažiuoja nuo to momento, kai vairuotojas paspaudžia stabdžius, iki visiškai sustojimo. Stabdymo kelias ant šlapios kelio dangos pailgėja dėl prastesnio sukibimo su kelio danga, o taip pat akvaplaningo. Jeigu jaučiate, kad automobilis slysta, pasistenkite nepanikuoti, atleiskite akseleratorių ir sukite vairą automobilio galinės ašies slydimo kryptimi. Atminkite: niekuomet per daug nesukite vairo, nedarykite staigių judesių.. O taip pat jokiu būdu nepaleiskite vairo iš rankų! Jeigu jaučiate, kad slystate nuo kelio, pasistenkite nukeipti automobilį į tuos objektus, kurie sukeltų minimalią žalą. Idealiu atveju tai galėtų būti tuščias laukas, kiemas ar net sniego pusnis.  

Tinkamos padangos  

Žiemą padangos vaidina svarbų vaidmenį. Pagal kelių eismo taisykles, žieminių padangų protektoriaus gylis neturėtų būti mažiau nei 3 mm, tačiau tai yra minimali riba ir važiuoti su tokiomis padangomis jau yra nesaugu. Neužtenka tik pasirinkti tinkamas padangas, svarbu ir reguliariai tikrinti jų slėgį, protektoriaus gylį, kad išlaikytumėte geriausią jų būklę ir būtumėte saugūs kelyje.  

Atpažinkite ledą  

Žiemą oras mainosi gali pasikeisti žaibiškai, todėl sąlygos kelyje gali netikėtinai pasikeisti. Įdomu tai, kad net ir ledas ant važiuojamosios kelio dalies gali būti skirtingas.  

Juodasis ledas – plonas, skaidrus ledo sluoksnis, kuris atrodo kaip šlapia kelio danga vasarą. Toks ledas susidaro, kai staigiai nukrenta temperatūra. Jis laikomas pavojingas todėl, kad susidaro labai greitai, o pastebėti jį sunku.  

Plikledis – skaidrus ledo sluoksnis. Jis susidaro lietui lyjant ir šąlant. Važiuojant ant plikledžiu padengto paviršiaus transporto priemonėms sunku išlaikyti sukibimą su kelio danga.  

Šerkšnas. Tai smulkūs ledo kristalai, susidarę ant kelio dangos. Jie susidaro per naktį arba anksti ryte dėl atsiradusios drėgmės. Ant kelio susidaro plonas, glotnus sluoksnis, kuris žymiai sumažina sukibimą.  

Suspaustas ir suledėjęs sniegas. Tai sniegas, kuris sukietėja transporto priemonėms jį spaudžiant ir oro temperatūrai krentant. Ant tokio ledo sukibimas yra geresnis, tačiau vis tiek reikia elgtis atsargiai, ypač, jei šis pakartotinai užšąla.  

Vairuodami žiemą būkite atsargūs, nes plikledis gali būti pavojingas ir sukelti avarines situacijas. Geros žieminės automobilių padangos, vairavimo technika, pasirinktas saugus atstumas ir tinkamas greitis – svarbiausiai veiksniai, lemiantys jūsų saugumą kelyje.  

Trelo Truck Trailer Repairment 13 metų patirtis

Apie TRELO

TRELO jau nuo 2010 metų savo klientams siūlo sunkvežimių ir priekabų remonto paslaugas bei suteikia techninę pagalbą vežėjams kelyje. Mūsų paslaugų spektras itin platus: kompiuterinė diagnostika, ratų geometrijos reguliavimas, padangų montavimas ir balansavimas, pilnas transporto priemonės paruošimas techninei apžiūrai. Visus gedimus įvairių gamintojų vilkikams ir priekaboms Trelo specialistai yra pasiruošę pašalinti tiek savo remonto centruose, tiek kelyje.

  • Sąžiningumas ir patikimumas – darbų sąrašas ir kainos yra pateikiamos prieš pradedant remontą
  • Remonto centrai vežėjams patogiose lokacijose
  • Visų gamintojų vilkikų ir priekabų remonto darbai
  • Trumpas remonto laikas, nes savo sandėliuose turime dideles detalių atsargas
  • Daugiakalbis aptarnavimas visuose remonto centruose
  • Paslauga už geriausią galimą kainą
  • Pagalba kelyje

Kontaktai

Susisiekite su mumis dėl visų sunkvežimių remonto klausimų. Žemiau rasite TRELO servisų kontaktus Belgijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje ir Lietuvoje.

Trelo Truck Repair Services Europe